Ques. Walking 6/7th of his usual speed, a man is 12
minutes too late. The usual time taken by him to cover that distance is:
Op 1: 1 hour
Op
2:1 hr 12mn
Op 3: 75mn
Correct
Op : 2
Solution;
t is inversely prpotional to speed
t=7/6 1/6 bigger so
1/6*x=12
x=1hr 12 min
------------------------------------------------------------------------------------
Ques.
A boat running upstream takes 8 hours 48 minutes to cover a certain distance,
while it takes 4 hours to cover the same distance running downstream. What is
the ratio between the speed of the boat and speed of the water current
respectively ?
Op
1: 2 : 1
Op
2: 3 : 2
Op
3: 8 : 3
Op
4: Cannot be determined Op 5: None of these
Correct Op : 3
Solution:
u-v=x/8.8.....(1)
u+v=x/4.......(22)
calculating both equation,
u=2x/11
v=3x/44
u/v=8/3
8:3
------------------------------------------------------------------------------------
Ques.
In a 100 m race, A can beat B by 25 m and B can beat C by 4 m. In the same
race, A can beat C by:
Op
1: 21 m
Op 2: 26 m
Op 3: 28 m
Op 4: 29 m
Op 5:
Correct Op : 3
Solution:
A : B = 100 : 75
B : C = 100 : 96.
A:C=(a/b * a/c) = (100/75 * 100/96)=72
B : C = 100 : 96.
A:C=(a/b * a/c) = (100/75 * 100/96)=72
c= (100-72) = 28m.
------------------------------------------------------------------------------------
Ques.
In a family, the father took 1/5 of the cake and he had 4 times as much as
others had, then the family members are:
Op
1: 16
Op 2: 17
Op 3: 18
Op
4: None of these Op 5:
Correct Op : 2
Solution:
remaining cake=(1-1/5)=4/5
other each member take=(1/5 )*(1/4)=1/20
other no of member=(4/5)/(1/20)=16
total member=16+1=17
------------------------------------------------------------------------------------
Ques. The price of sugar is increased by 25%. In
order not to increase the expenditure a lady must reduce her consumption by:
Op 1: 25%
Op
3: 30%
Op
4: None of these
Op
5:
Correct Op : 2
Solution:
simple trick: (r/r+100)*100
here r = 20
here r = 20
------------------------------------------------------------------------------------
Ques.
I read 3/8 of a book on one day, and 4/5 of the remainder on another day. If
now there were 30 pages unread, the book contains:
Op
1: 240 pages Op 2: 230 pages Op 3: 340 pages Op 4: 140 pages Op 5: None of
these Correct Op : 1
Solution:
3x/8: 1st day so reamaning page 1-3x/8= 5x/8
for 2 day first day also be consider 5x/8*4/5=x/2 pages on second day
Unread pages=30.
(3x/8)+(x/2)+30=x
So final result will be x=240
for 2 day first day also be consider 5x/8*4/5=x/2 pages on second day
Unread pages=30.
(3x/8)+(x/2)+30=x
So final result will be x=240
------------------------------------------------------------------------------------
Ques. In an examination, 70% of students passed in
physics, 65% in chemistry, 27% failed in both subjects. The percentage of
students who passed is:
Op 1: 66%
Op 2: 62%
Op 3: 69%
Op
4: None of these Op 5:
Correct Op : 2
Solution:
.
.
Ques.
An article was sold for Rs. 2770. Had it been sold for Rs. 3000 there would
have been an additional gain of 10%. Cost Price of the article is:
Op 1: Rs. 2100
Op 2: Rs. 2200
Op 3: Rs. 2300
Op 4: Rs. 2400
Op
5: None of these Correct Op : 3
Solution:
original SP = 2770
Let CP be x
then Gain = (2770 – x)
% gain = (2770 – x)/CP × 100
new SP = 300
original CP be x
then Gain = (3000 – x)
% gain = (3000 – x)/CP × 100
(3000 – x)/CP × 100 – (2770 – x)/CP × 100 = 10
100/CP[(3000 – x) – (2770 – x)] = 10
[(3000 – 2770 )] = 10 CP
100(230) = 10 CP
CP = 2300
Let CP be x
then Gain = (2770 – x)
% gain = (2770 – x)/CP × 100
new SP = 300
original CP be x
then Gain = (3000 – x)
% gain = (3000 – x)/CP × 100
(3000 – x)/CP × 100 – (2770 – x)/CP × 100 = 10
100/CP[(3000 – x) – (2770 – x)] = 10
[(3000 – 2770 )] = 10 CP
100(230) = 10 CP
CP = 2300
------------------------------------------------------------------------------------
Ques. Rakesh buys a
scooter worth Rs. 10,000. He sells it to Mohan at a profit of 10%. If after
sometime Mohan sells it back to Rakesh at a loss of 10%, then totally:
Op1:
Rakesh loses Rs. 100
Op 2: Rakesh loses Rs. 1100 Op 3: Rakesh gains
Rs. 100 Op 4: Rakesh gains Rs. 1100 Op 5: None of these
Correct Op : 4
Solution:
Rakesh sells it to Mohan for 10000 x 1.1 = Rs. 11000
Mohan sells it back to Rakesh for 11000 x .9 = Rs. 9900
So all in all, Rakesh gains Rs. 1100 (11000 - 9900)
Mohan sells it back to Rakesh for 11000 x .9 = Rs. 9900
So all in all, Rakesh gains Rs. 1100 (11000 - 9900)
------------------------------------------------------------------------------------
Ques.
The list price of an electric iron is Rs. 300. If two successive discounts of
15% and 10% are allowed, its selling price will be:
Op 1: Rs. 229.50
Op 2: Rs.231.50
Op 3: Rs.232.50
Op
4: Rs. 234.50 Op 5: None of these Correct Op : 1
Solution:
300*15/100=45
300-45=255
255*10/100=25.5
255-25.5=229.5
300-45=255
255*10/100=25.5
255-25.5=229.5
------------------------------------------------------------------------------------
Ques.
The rate of compound interest at which a sum of Rs. 8000 amounts to Rs. 8820 in
2 years, is:
Op 1: 5%
Op 2: 4%
Op 3: 6%
Op 4: 7%
Op
5: None of these Correct Op : 1
Solution:
(8820/8000)=(1+R/100)^2
(21/20)^2=(1+R/100)^2
R=5%
------------------------------------------------------------------------------------
Ques.
A car is 250 metres behind the bus. The car and bus are moving with speed 60
km/hr and 35 km/hr respectively. The car will be ahead of bus by 250 metres in:
Op
1: 37 seconds Op 2: 48 seconds Op 3: 72 seconds Op 4: 68 seconds Op 5: None of
these Correct Op : 3
Solution:
Relative speed=60-35=25 Km/hr
For car to be ahead of bus by 250 meter,distance to be covered=250+250=500m=0.5km
So time taken=0.5/25=1/50 Hr or 3600/50=72 seconds
For car to be ahead of bus by 250 meter,distance to be covered=250+250=500m=0.5km
So time taken=0.5/25=1/50 Hr or 3600/50=72 seconds
------------------------------------------------------------------------------------
Ques. Mohan walks a certain distance and rides back
in 6 hours and 15 minutes. If he walks both ways he takes 7 hours and 45
minutes. If Mohan rides both ways the time which he will take will be:
Op
1: 4 hours Op 2:19/4 hours Op 3: 9/2 hours Op 4:17/4 hours
Op
5:None of these Correct Op : 2
Solution:
let walk the distance be 'x'
let walk the distance be 'x'
ride the distance be 'y'
walks bothcertaindistae and rides back (x+y)=6 15/60=25/4
walks both ways 2x=7 45/60=31/4
2x=31/4
x=31/8
x+y=25/4
y=25/4-31/8
y=-19/8
rides both the ways (2y)=19/4
------------------------------------------------------------------------------------
Ques. Population of a village is eight thousand. If
6% men and 10% women are added, population becomes 8,600, then the number of
men in the village was:
Op 1: 4800
Op 2: 5000
Op 3: 5060
Op 4: 6000
Op 5:
Correct Op : 2
Solution:
take x male then 8000-x=female
so x*106/100 + (8000-x)*110/100 =8600
by solving we get x=5000(men)
so x*106/100 + (8000-x)*110/100 =8600
by solving we get x=5000(men)
------------------------------------------------------------------------------------
EmoticonEmoticon